Projekt umění

Projekt Umění zahrnoval hudební, výtvarné a literární pojetí kontrastu, vymýšlení, natáčení a následné stříhání videoklipu a byl určen pro sedmáky.

Rychlý x Pomalý

Začali jsme v únoru a skončili v červnu 2015. Schůzky byly každý čtvrtek. Na první kontrast rychlý x pomalý jsme se rozdělili na 3 skupiny a malovali jsme na A3. Nejdříve se všichni pokoušeli vymyslet text, ale nakonec se toho chopila skupinka pěti lidí. Ve spolupráci s Jonatanem se potom vymýšlela hudba. Chtěli jsme, aby se zapojilo co nejvíc z nás, a tak se hrálo na klávesy, xylofon, basovou kytaru, akustickou a elektrickou kytaru, bicí, housle, dřívka a mušle. První nahrávku jsme zaznamenali 17. 3. 2015.

Veselý x Smutný

U druhého kontrastu smutný x veselý si každý zkusil udělat svůj linoryt. Opět ve spolupráci s Jonatanem se vytvářela hudba. Pod vedením Julie Fišarové se vymýšlel text, ale tentokrát v angličtině. Poprvé jsme hudbu nahráli 28. 4. 2015.

Příroda x Průmysl

Na třetí kontrast příroda x průmysl jsme se rozdělili na 8 skupin a vytvářeli jsme 3D modely. Pak jsme si určili, kdo bude hrát ve skupině „průmysl“ a kdo ve skupině „příroda“. Každý si do školy přinesl nějakou věc, která by vydávala průmyslový zvuk. Skupina příroda hrála na normální nástroje (basová kytara, klávesy, xylofon…) a průmysl hrál na klávesy, bicí, basovou kytaru, konev a někdo chrastil i krabičkou s hrachem. Text napsal Martin Kotík. První záznam jsme udělali 12. 5. 2015. Současně s hudbou jsme v jednotlivých skupinách vymýšleli, natáčeli a poté stříhali videoklipy.

Ke konci projektu jsme vyráběli obaly na DVD, které jsme potom vypalovali. Na DVD byla naše výtvarná díla, videoklipy s písničkami, texty písniček a fotky. Na konci jsme uskutečnili koncert, na kterém jsme zahráli naše tři písničky. Na nástroje jsme se střídali, takže jsme si zahráli všichni. Byla to velká akce, na kterou jsme se všichni těšili, jelikož jsme si všechno zařídili sami. Občerstvení a naše oblečení jsme sladili do kontrastu černo-bílé. V prostorech školy byla vystavena naše výtvarná díla a promítaly se naše videoklipy k písničkám. Celým večerem prováděla Julie Fišarová s Aničkou Plachou.

Projekt nás velmi bavil a překonali jsme velkou trému před prvním koncertem, a ty další jsme zvládli s přehledem.

Anička Benešová a Adéla Töröková