Za TGM na Lány

Město Kladno připravilo pro školáky na 14. září výlet do Lán. Třídy Buk a Bříza využily možnosti a zúčastnily se celé akce. Jeli jsme vlakem na Stochov, cestou nás bavili kostýmovaní průvodci a pak jsme si prohlédli Masarykův salonek. Autobusy nás převezly do Lán k muzeu, kde byla pro jednotlivé třídy připravená prohlídka expozice o T. G. Masarykovi a období první republiky v souvislostech s rozpadem Rakouska – Uherska, První světovou válkou i s legionáři. Mluvili jsme s četníkem, který zvědavcům popsal, jaká byla práce četnictva. Pro všechny pak bylo venku připravené občerstvení. Na desátou hodinu jsme se vypravili na lánský hřbitov, kde se právě odehrávala státní pietní akce při příležitosti výročí úmrtí našeho prvního prezidenta. Sledovali jsme kladení věnců, dočkali se státní hymny, prohlédli jsme si hrob, zamávali do kamery a pak se znovu vrátili k muzeu. Někteří využili možnost podívat se do zahrady lánského zámku a do skleníku, jiní se vrátili do muzea. Zpátky jsme jeli znovu autobusem a pak vlakem do Kladna.